تماس با ما

22736541 تجریش  ( ده خط ويژه)

88851672 ولی عصر ( ده خط ويژه)

پنجشنبه, آگوست 16, 2018
22736541 تجریش 88851672 ولی عصر
بلاگ

بهینه کردن مصرف برق لوازم خانگی و اقتصاد خانواده

بدون شک بهبود عملکرد مصرف کننده‌های انرژی با هدف استفاده بهینه از منابع انرژی از جمله سر فصلهای مهم در تحقیقات محسوب می‌گردد. پس از بحران انرژی در سال 1973 فعالیتهای پژوهشی دامنه داری در زمینه کاهش مصرف انرژی در شاخه‌های مختلف مصرف کننده شروع گردید. به گونه‌ای که بحران انرژی در سال مذکور نقطه عطفی در روند بهینه سازی مصرف انرژی در تمامی زمینه‌های مرتبط با انرژی به شمار می‌رود.

اقتصاد خانواده بدون شک بر امنیت روانی اعضای خانواده و در نتیجه یکایک افراد جامعه تاثیر خواهد داشت. در واقع اقتصاددانان تامین زیر ساختهای اقتصادی یک جامعه را بدون در نظر گرفتن عوامل اساسی در شکل گیری اقتصاد خانواده ناممکن می دانند. اما چگونه می توان اقتصاد خانواده را یاری داد و راهکارهای اصلی در این خصوص چیست؟ بعنوان مثال اگر یک خانواده چهار نفره با درآمد ماهیانه یکصد هزار تومان و با در نظر گرفتن شرایط تورم فعلی، تصمیم به تهیه یک یخچال یک میلیون و پانصد هزار تومانی داشته باشد قادر به تامین این هزینه نخواهد بود. ما در اینجا تنها به تاثیر لوازم خانگی در ساختار اقتصادی یک خانواده اشاره خواهیم کرد، اما سایر عوامل موثر همچون میزان درآمد خانواده، تعداد افراد خانواده، سایر هزینه های زندگی و …. که در رفاه خانواده موثر هستند نیز باید مورد توجه قرار گیرند.

قیمت لوازم خانگی

هر خانواده ای بایستی با توجه به میزان درآمد خود نسبت به خرید لوازم خانگی اقدام کند و اگر رابطه بین میزان درآمد و هزینه کالای خریداری شده متناسب نباشد، شرایط شکننده ای فرا روی اقتصاد چنین خانواده ای خواهد بود. یکی از راههای کاهش هزینه های خرید لوازم خانگی ، تعمیرات و سرویس به موقع آنها است. به این ترتیب هزینه خریداری مجدد کالا را می توان پس انداز کرد.

بیشتر اوقات، برخورداری از وسیله ای با کیفیت مناسب، با میزان هزینه پرداختی بابت آن، نسبت مستقیم دارد و در این حالت، این افزایش هزینه به صندوق سرمایه خانواده باز خواهد گشت، بعنوان مثال یک تلویزیون 150 هزار تومانی که اطمینانی به کارکرد آن نیست، نسبت به تلویزیون200 هزار تومانی اما قابل اطمینان، ارازنتر محسوب نمی شود، زیرا ممکن است تمام این 150 هزار تومان هزینه ای بابت هیچ باشد. ابعاد یک وسیله غالبا در قیمت آن موثر است. بنابراین لازم است که ابعاد و اندازه کالای خود را بر اساس نیاز خویش و نه بر اساس حداکثر ابعاد انتخاب کنیم. خانواده ای که می تواند نیاز خود را با یک یخچال 9 فوت تامین کند، لازم نیست از یخچال 13 فوت استفاده کند زیرا این کار علاوه بر هزینه بیشتر، یک انتخاب ایده آل هم نمی باشد. تعمیرگاه مجاز ال جی برای هر گونه تعمیر، نگهداری و تعویض قطعات تمام برندهای شناخته شده ایرانی و خارجی آمادگی دارد.

حذف لوازم غیرضروری از سبد لوازم خانگی

از دیگر اقدامات مفید در جهت کاهش هزینه ها حذف لوازم غیر ضروری است؛ چرا که وجود وسایلی که استفاده چندانی از آنها نمی شود، باعث افزایش هزینه های نگهداری در سبد هزینه های یک خانواده است. علاوه بر آن، اینگونه وسایل مصرف برق را نیز افزایش می دهد. حتماً شما هم در بین نزدیکان خود کسانی را سراغ دارید که با وجود داشتن یک یخچال و یک فریزر، یخچال و فریزر دیگری نیز به آشپزخانه خود اضافه می کنند.

برای بیشتر آنها این سوال مطرح نمی شود که چرا باید وسیله ای که کارایی ندارد مکان زندگی آنها را تنگ و هزینه های غیر ضروری را به زندگی آنها تحمیل کند. ذکر نکته ای دیگر دراین بخش مفید است و آن استفاده حداقل، از وسایل پر مصرف برقی است. وسایلی همچون اتو و هیتر برقی، وسایلی پر مصرف محسوب می شوند که استفاده زیاد از آنها، علاوه بر صدمه به اقتصاد خانواده، سرانه مصرف برق در کشور را نیز افزایش می دهد. پیشنهاد می شود استفاده از اینگونه وسایل حتی الامکان در ساعت های 17 تا 20 (ساعتهای پیک مصرف) نباشد. برای مشاوره در این مورد می توانید با نمایندگی تعمیرات ال جی در تماس باشید.

اقتصاد کشور و تولید داخلی

همانگونه که گفته شد اقتصاد کشور و اقتصاد خانواده از یکدیگر تاثیر می پذیرند. بنابراین تمامی پارامترهایی که بر اقتصاد کشور تاثیر داشته باشد، حائز اهمیت می باشند. از مهترین این مسایل، تولید داخلی و حمایت از آن می باشد. برای بسیاری از خانواده ها با توجه در آمد پایین، امکان استفاده از لوازم خانگی غیر ایرانی خود بخود منتفی است. اما آنچه که مهم است و مصرف کننده ایرانی را ترغیب به استفاده از کالای داخلی می کند، افزایش کیفی محصول داخلی است. تولید کننده داخلی بدون آنکه محصولات خود را به استانداردهای جهانی آن محصول نزدیک کند و بدون آنکه آسایش و ایمنی مصرف کننده را در نظر گیرد نمی تواند انتظار فروش مناسب محصولات خود را داشته باشد.

صرفه جویی در مصرف برق لوازم خانگی پر مصرف

صنعت لوازم خانگی نیز از این امر مستثنی نبوده و طی سه دهه اخیر تحولات قابل توجهی را در مصرف برق شاهد بوده است. لوازم خانگی به دلیل گستردگی موارد مصرف آن سهم قابل توجهی از مصرف برق بخش خانگی را شامل می‌گردد. به گونه‌ای که مصرف سرانه برق و بهره‌مندی خانوار از لوازم خانگی به عنوان شاخصهایی برای تعین سطح رفاه عمومی در کشورهای مختلف مطرح گردیده است. در میان لوازم خانگی ، یخچال – فریزرهای خانگی ، کولرهای آبی ، کولرهای گازی و ماشین های لباسشویی از جمله پرمصرفترین لوازم به شمار می‌روند.

تجارب دیگر کشورها مؤید آن است که پتانسیل کاهش مصرف انرژی در محصولات مذکور به میزان قابل توجهی وجود دارد. در این راستا تحقیقات وسیعی در زمینه بهینه سازی مصرف برق در لوازم خانگی مذکور در بخش انرژی مرکز تحقیقات نیرو انجام پذیرفته و امکان کاهش مصرف برق در محصولات تولید داخل مورد بررسی همه جانبه قرار گرفته است.

با توجه به اینکه لزوم صرفه جویی انرژی در تمامی وسایل و تجهیزات انرژی در کشور بصورت قانون در آمده و آئین نامه‌های اجرایی آن نیز به تصویب رسیده است، بنابراین نتایج بدست آمده در طرحهای بهینه سازی می‌تواند در تعیین خط مشی و اجرای برنامه‌های اجرایی به منظور دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده کمک شایانی کند. نمایندگی تعمیرات سامسونگ به صورت شبانه روزی برای ارائه خدمات مربوط به تعمیرات و مشاوره درباره مشکلات انواع لوازم خانگی در خدمت شماست.

بهینه سازی مصرف برق در یخچال فریزرهای خانگی

امروزه ، یخچال فریزرهای خانگی از جمله ضروری‌ترین نیازهای اولیه هر خانواده به شمار می‌روند. با توجه به درصد خانواده‌های بهره‌مند از این وسیله خانگی و در مقایسه با سایر لوازم خانگی؛ در ردیف اولین و مهمترین وسیله خانگی در کشور قرار داده شده‌اند. اگر هر یخچال بطور متوسط 500 کیلووات ساعت در سال برق مصرف نماید، توان مصرفی ناشی از یخچال فریزرها معادل 1085 مگاوات بدست می‌آید که با توجه به هزینه‌های تولید ، انتقال و توزیع برق ، اهمیت بهینه سازی مصرف برق این وسیله پر مصرف بیش از پیش روشن می‌گردد.

برای تعیین پتانسیلهای صرفه جویی در این وسیله خانگی تحقیقات نظری و تجربی بر روی تعدادی از یخچال – فریزرهای تولید داخل انجام و عوامل مؤثر بر مصرف انرژی یخچالهای مورد بررسی تعیین گردید. در یک بررسی اجمالی روشن شد که افزایش ضخامت عایق مورد استفاده در کابینت ، استفاده از کمپرسورهای پر بازده ، افزایش سحط حرارتی کندانسور و اپراتور و بهبود واشر دور درب از جمله مهمترین عوامل مؤثر بر کاهش مصرف برق یخچال فریزرهای خانگی است.

در یک بررسی اجمالی مشخص گردید پتانسیل کاهش مصرف برق در یخچالهای تولید داخل حدود هفتاد درصد می‌باشد، سیر تحول بهبود یخچال فریزرهای خانگی در کشورهای صنعتی این روند را تأیید می‌کند. به عنوان مثال مصرف برق یخچال فریزرهای مدل 1995 نسبت به مدل 1973 در کشور آمریکا حدود 62 درصد کاهش یافته است. با توجه به این نکته که تکنولوژی تولید یخچال فریزرهای خانگی در ایران عموما به دهه هفتاد میلادی باز می‌گردد، بنابراین وجود چنین پتانسیلی در کاهش مصرف برق دور از انتظار نمی‌باشد. اگر یخچالهای مورد استفاده در کشور با یخچالهای سربازده جایگزین شوند، توان مورد نیاز برای تأمین برق ناشی از مصرف یخچال فریزرهای خانگی از 1085 مگاوات به 325 مگاوات کاهش خواهد یافت. تعمیرات یخچال فریزر سامسونگ برای بهینه کردن مصرف برق شما و کمک به اقتصاد خانواده در خدمت شماست.

بهینه سازی مصرف برق در کولر گازی

تنوع مناطق آب و هوایی باعث بکارگیری سیستمهای برودتی متنوعی در کشور شده است. بکارگیری سیستمهای مختلف سرمایشی بر اساس محدودیتها و مزیتهای نسبی سیستمهای مذکور صورت می‌گیرد. استفاده از کولرهای گازی در فصل گرما در نواحی شمالی و جنوبی کشور که در مجاورت ساحل قرار دارند بسیار رایج است. از آنجا که کولرهای گازی از جمله پرمصرف ترین لوازم انرژی بر، در میان لوازم خانگی به شمار می آیند، سهم مصرف برق ناشی از بکارگیری آنها چشمگیر است. مصرف برق آنها بویژه در فصل تابستان نقش قابل توجهی در ایجاد پیک فصلی در شبکه دارد.

بنابراین استفاده از کولرهای گازی پربازده با هدف استفاده بهینه از انرژی الکتریکی که به کاهش هزینه‌های سرمایه گذاری در تأمین برق مورد نیاز کمک شایانی می‌نماید. شواهد و قرائن نشان می‌دهد که پتانسیل قابل توجهی برای صرفه جویی مصرف برق در کولرهای گازی وجود دارد. مطابق بررسی انجام شده در انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی آمریکا برای یک نمونه از تولیدات آن کشور مصرف برق از 1282 کیلووات ساعت در سال 1972 به 843 کیلووات ساعت در سال 1994 تقلیل یافته است.

در این پژوهش به منظور تعیین پتانسیلهای صرفه جویی در مصرف برق کولرهای گازی ابتدا یک نرم افزار رایانه‌ای به منظور نمونه سازی عملکرد آن تهیه و صحت عملکرد آن با نتایج تجربی مقایسه گردید. پس از اطمینان از صحت محاسبات انجام شده توسط نرم افزار مذکور یک نمونه کولر گازی تولید داخل کشور مورد ساخت قرار گرفت و راهکارهای دستیابی به شرایط بهینه معین گردید. در این بررسی ، طرح اصلاحی در هشت مرحله تغییرات طراحی لازم به منظور دستیابی به یک محصول پر بازده را معین می‌نماید.

با انجام این تغییرات میزان مصرف انرژی کولر گازی مذکور به میزان 56.2 درصد قابل کاهش است. از جمله مهمترین عوامل مؤثر در مصرف انرژی کولرهای گازی می‌توان به استفاده از کمپرسورهای پربازده اشاره کرد. روند بهبود مصرف انرژی محصولات تولیدی در کشور آمریکا طی سالهای 1972 تا 1994 وجود پتانسیلهای پیش گفته تأیید می‌کند. نمایندگی رسمی بوش می تواند در جهت کاهش مصرف برق لوازم خانگی منزل کمک شایانی به شما کند.

صرفه جویی مصرف برق در ماشین های لباسشویی

اگر تعداد ماشینهای لباسشویی مورد استفاده معادل 2 میلیون دستگاه در نظر گرفته شود با توجه به اینکه در هر دور شستشو ، هر ماشین لباسشویی بطور متوسط 3 کیلوات ساعت برق مصرف می‌کند. میزان مصرف برق ناشی از ماشینهای لباسشویی مقدار قابل توجهی خواهد بود. عمده‌ترین بخش مصرف کننده برق ماشینهای لباسشویی به بخش تولید آب گرم و خشک کن اختصاص دارد. بنابراین مهمترین راهکار پبشنهادی در رابطه با کاهش مصرف برق ماشینهای لباسشویی توسط آب گرم الکتریکی ماشین لباسشویی توسط آب گرم ساختمان اختصاص دارد.

انجام این امر مستلزم استفاده از یک مجموعه مخلوط کننده آب گرم و آب سرد خودکار می‌باشد که آب مورد نیاز ماشین لباسشوی را با دمای معین آماده و وارد ماشین لباسشوی می‌نماید. برای نیل به این هدف مجموعه آزمایشگاهی لوازم صرفه جوی مصرف برق در ماشینهای لباسشویی در بخش انرژی و با همکاری بخش تکنولوژی اطلاعات مرکز تحقیقات نیرو طراحی و ساخته شد. نتایج بدست امده حاکی از آن است که در صورت استفاده از لوازم صرفه جویی انرژی در ماشینهای لباسشویی ، می‌توان بطور متوسط 50 درصد از برق مصرفی ماشینهای لباسشویی کم کرد.

برای اینکه وقت شما گرفته نشود ابتدا توصیه می کنیم مشکلات احتمالی پیش آمده برای ماشین لباسشویی خود را بررسی کنید و اگر هرگونه پرسشی با تعمیرگاه مجاز و مرکزی لوازم خانگی بوش داشتید با شماره های تماس نمایندگی در بالا و پایین صفحه اصلی سایت در میان بگذارید تا همکاران ما در عین حال که به ایرادهای ماشین های شما مشاوره می دهند درصورت لزوم برای تعمیرات لباسشویی بوش شما کارهای لازم را نیز انجام دهند.

اگر چه با توجه به نرخ تعرفه برق در سال اجرای طرح (1375) انجام اصلاحات پیش گفته از دیدگاه مصرف کننده از توجیه اقتصادی برخوردار نیست اما با توجه به یارانه قابل توجه به منظور تولید ، انتقال و توزیع برق ، از دیدگاه منافع ملی استفاده از لوازم صرفه جو عواید قابل توجهی را به دنبال خواهد داشت.

 

مدیریت هیراد سرویس

دیدگاهتان را بنویسید